NEWS | ENGLISH MOVIES | DJ MIX | YORUBAS | SOUTH AFRICAN |


Taste boy Ft. Sliver Kay
DJ Bhizzy – Vibes Step Mix
Dj Bhizzy Ft. X-one & Cent – Dhynos
Mr Drummer Ft. Dj Bhizzy
Olamide
Tiwa Savage
Rema
Teni
Kizz Daniel
Zlatan
Tekno
Phyno
Yemi Alade

« | »

AMVCA 2020!! “King Of Boys” Wins Nothing As Toyin Abraham, Ramsey Noah, Others Win Big (SEE FULL LIST OF WINNERS)

Published by on March 15th, 2020.



AMVCA 2020!! “King Of Boys” Wins Nothing As Toyin Abraham, Ramsey Noah, Others Win Big (SEE FULL LIST OF WINNERS)

The long-awaited 7 edition of the Africa Magic Viewers’ Choice Awards has come and gone.
But the glitz and glamour of the red carpet and the amazing wins and terrible losses will still continue to be talked about.
The award show was hosted by seasoned broadcasters Amina Abdi Rabar and Ik Osakioduwa, with super-stars in the movie industry making attempts to compete heavily in the newly added “ Best Dressed Category “.
Biggest winner of the night was the movie ‘ Living in Bondage ’ with a total of 7 wins including Best Overall movie.
The movie, ‘ God Calling ’ followed closely with 2 wins while the biggest snubs for the night was the extremely hyped movie by Kemi Adetiba featuring Reminisce as supporting actor, ‘ King of Boys’ with no wins.
The industry merit award went to seasoned TV and filmmaker, Peter Igho.
For the special category, the Best Dressed Male and Best Dressed Female went to Mike Edwards and Mercy Eke of the just concluded Big Brother Naija season 4.
See Full List Of Winners Below:-
1. Best Short Film or Online Video
Oga John – Bolanle Akintomide
Thorn – Bola ‘Enigma’ Akanbi – Winner
Prueba – Stanlee Ohikuhare
Tokunbo – Bio Arimoro
2. Best Supporting Actor in a Movie or TV Series
Damijo (Rmd) – Seven Richard Mofe
Ramsey Nouah – Living In Bondage
Nkem Owoh – God Calling
Remilekun ‘Reminisce’ Safaru – King Of Boys
Pascal Tokodi – Disconnect – Winner
3. Best Supporting Actress in a Movie or TV Series
Toni Tones – King Of Boys
Eucharia Anunobi – The Foreigner’s God
Tina Mba – The Set Up
Mary Lazarus – Size 12
Gloria Sarfo – The Perfect Picture: 10 Years Later – Winner
4. Best Lighting Designer in a Movie or TV Series
God Calling – Cardoso – Winner
Ratnik – Abiola Ladipo
Elevator Baby – Eleaxu Texas
Plan B – Odhiambo Walter
5. Best Costume Designer Movie or TV Series
Living In Bondage Olohigbe Nwagwu
The Foreigner’s God Ifan Michael
Ratnik Dimeji Ajibola – Winner
King Of Boys Yolanda Okereke
6. Best Make-Up Category
God Calling – Lilian Omozele Paul – Winner
The Foreigner’s God – Jude Odoh
King Of Boys – Hakeem Effects
Coming From Insanity – Bio Arimoro
7. Best Actor in a Comedy (Movie or TV Series)
Uzor Arukwe – Smash
Chibunna “Funny Bone” Stanley – Smash – Winner
Uzor Arukwe – Size 12
Ramsey Nouah – Merry Men 1
Etim Effiong – Plan B Daniel
8. Best Actress in a Comedy (Movie/TV Series)
Toyin Abraham – Bling Lagosians
Bimbo Ademoye – Looking For Baami
Funke Akindele – Moms At War – Winner
Toyin Abraham – Kasanova
Ebele Okaro – Smash
9. Best Actor in a Drama (Movie/TV Series)
Swankey J.K.A – Living In Bondage
Timini Egbuson – Elevator Baby – Winner
Efa Iwara – Seven
Gabriel Afolayan – Coming From Insanity
Ramsey Nouah – Levi
10. Best Actress in a Drama (Movie/TV Series)
Shola Shobowale – King Of Boys
Zainab Balogun – Sylvia
Zainab Balogun – God Calling
Toyin Abraham – Elevator Baby – Winner
Kate Henshaw – The Ghost And The House Of Truth
11. Best Writer in a Movie or TV Series
BB Sasore – God Calling
Tosin Igho – Seven
Vanessa Kanu – Sylvia
Biodun Stephen – Joba
Nicole Asinugo and CJ Obasi – Living In Bondage- Winner
Akay Mason and Yusuf Carew – Elevator Baby
12. Best Documentary
Hidden Euphoria – Aderogba Adedeji
Skin – Beverly Naya- Winner
Against All Odds: A Tale Of Resilience – Aderemi Davies
Ibadan: Yoruba Heritage – Tunde Oladimeji
13. Best Indigenous Language Movie/TV Series Swahili
Raveet Sippy Chadh – Subira – Winner
Timoth Conrad Kachumka – Sema
Victor Gatonye – Dream Child
Joan Kabugu – Toy Car
14. Best Indigenous Language Movie/TV Series Yoruba
Ronke Odusanya – Ajoji Godogbo –
Yewande Famakin – Alubarika – Winner
Oyebade Adebimpe – Adebimpe Omo Oba
Wumi Olabimtan – Intent
15. Best Indigenous Language Movie/TV Series Hausa
Tuntube – Muhammad T. Finisher – Winner
Mariya – Abubakar Bashir
Abarawa Rai – Muhammad Adam and Tundun Murtala
Sadauki – Hassan Giggs
16. Best Indigenous Language Movie/TV Series Igbo
Isianyaocha – Brown Ene
Nekwa – Paul Igwe
Nne – Victor Iyke – Winner
Obiakpor – Evan Okechukwu
17. Best Movie Southern Africa
Kukuri – Philippe Talavera
Dalitso – Abraham Kabwe – Winner
Kwacha – Cassie Kabwikta
The Beautiful Hen Behind Yao Mountain – Imran Kaisi
18. Best Movie East Africa
Disconnect – Iman Mueke
Lost In Time – Edijoe Mwaniki
Plan B – Sarah Hassan – Winner
94 Terror – Mulinwa Richard
20. Best Movie West Africa
God Calling – Momo Spaine
Seven – Tosin Igho
Elevator Baby – Victoria Akujobi
Living In Bondage – Steve Gukas
Ratnik – Dimeji Ajibola
21. Best Television Series Drama Or Comedy
Jenifa’s Diary – Funke Akindele
Truth – Anis Halloway – Winner
Life As It Is – Uche Odoh
Women – Uchenna Mbunabo
22. Best Picture Editor
God Calling – Holmes Awa
Ratnik – Dimeji Ajibola
Living In Bondage – Antonio Rebeiro
Seven – Tosin Igho and Bryan Dike – Winner
Elevator Baby – Emiola Fagbenle
23. Best Art Director Movie/TV Series
Living In Bondage – Victor Afrigold, Ayanda Carter, Jim Franklin, Zimasa Ndamase
Ratnik – Dimeji Ajibola, Iwaotan Olusola Roberts – Winner
God Calling – Omotola Alade
The Bling Lagosians – Bolanle Austen Peters
24. Best Sound Track Movie/TV Series
King Of Boys – Sess, Reminisce & Adekunle Gold – Original Gangster
Living In Bondage – Larry Gaga & Flavour – Tene – Winner
God Calling – Ighwiyisi Jacobs – Stay With Me
The Gift – Mercy Aghedo – The Gift
Run -Timzil – Run
25. MultiChoice Talent Factory Award
Life of Bim – West Africa
Dreamchaser – West Africa
Ensulo – East Africa
Promises – East Africa
Savana Skies – Southern Africa
The Painting – Southern Africa
26. Best Director
Living In Bondage – Steve Gukas, Ramsey Nouah – Winner
God Calling – Bb Sasore
The Set Up – Niyi Akinmolayan
King Of Boys – Kemi Adetiba
Ratnik – Dimeji Ajibola
The Ghost And The House Of Truth – Akin Omotosho
Seven – Tosin Igho
Trail Blazer – Jide Kene ( Swanky JKA)
Industry Merit Award – Peter Igho

What Are Your Thoughts On The Outcome Of AMVCA Awards 2020

The End..

Share Button

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

WhatsApp

Like this:

TRENDING SONGS


CLICK TO DROP YOUR COMMENT

Share this post with your friends on


0 Responses

Leave a Reply

NOTE:- Make your comment a bit long to get it approved.



Go Back To The Top

« | »


Looking for something? Search below







%d bloggers like this: